Специфіка дії гербіцидів

Хімічні речовини, які називаються гербіцидами, відносяться до багатьох груп з різними механізмами дії. Існує кілька методів класифікації речовин, що знищують рослини, в тому числі за способом дії (локального або системного), часу застосування (наприклад, до посіву або після появи сходів) і способу його застосування (наприклад, внесення в грунт або обприскування листя). Іншим критерієм поділу є селективність (специфічність дії), тобто «спрямованість» засобу боротьбуи з бур’янами на конкретні групи рослин. В останньому випадку зазвичай виділяють три групи гербіцидів: тотальні (неселективні, атакуючі «все зелене»), що знищують трави (однодольні) і дводольні бур’яни.

Першим широко поширеним гербіцидом була сполука 2.4D (скорочення від 2,4-діхлорфеноксіуксусной кислоти), введена в сільське господарство після Другої світової війни. 2,4D — синтетичний ауксин, який є рослинним гормоном, що відповідає за зростання і розвиток рослин. Екзогенні ауксини шкодять рослині в першу чергу, порушуючи регуляцію процесів метаболізму (наприклад, через пошкодження двох інших сигнальних шляхів, пов’язаних з етиленом і абсцизовою кислотою).

Більшість гербіцидів, «імітують» рослинні гормони, вибірково впливають на дводольні рослини, практично не завдаючи шкоди траві. Чому? Деякі вчені вважають, що у трав проникнення синтетичних ауксинів з поверхні листя всередину рослини дуже обмежена. Інші схильні вважати, що основним механізмом, що забезпечує стійкість однодольних рослин до «гормональним гербіцидів», є біохімічні адаптації, що забезпечують більш швидку деградацію зовнішніх з’єднань, ніж у дводольних рослин.

Інші вчені стверджують, що відмінності в чутливості до синтетичних гормонів в обох групах рослин можуть бути викликані відмінностями в структурі провідних пучків або іншим прийомом регуляторів росту і розвитку. Слід зазначити, що, хоча більшість гербіцидів, які імітують гормони рослин, в першу чергу знищують дводольні рослини, існують також сполуки, ефективні в боротьбі з травами.

Серед гербіцидів, які вибірково діють на траву, найбільш важливою групою є інгібітори ацетил-КоА-карбоксилази (фермент, що бере участь в синтезі жирних кислот). Оскільки структура ферменту карбоксилази у однодольних і дводольних рослин різна, хімічні сполуки, які інгібують його активність в травах, не завдають шкоди «дводольній» версії цього білка. Пригнічення активності карбоксілази призводить до зупинки біосинтезу ліпідів, необхідного для створення клітинних мембран. Гербіциди з таким механізмом дії вперше з’явилися на ринку в 1979 році. Сьогодні, великою популярністю користується Ачіба гербіцід, який характерізується надзвичайно м’якою дією на культурні рослини, та високою єфективністю.

Варто підкреслити, що гербіциди, тобто речовини, які знищують небажані рослини, використовувані в правильному дозуванні, не становлять загрози ні для людей, ні для диких тварин.

/>

Читайте так же:

Комментарии запрещены.

Контакты
г. Винница, ул. Пирогова 5

тел: (043) 822-34-76
тел: (043) 822-59-13
факс: (043) 82241-96Просмотреть увеличенную карту